Pomidory… z widokiem na Wieżę Eiffla. Paryż projektuje największy miejski ogród dachowy w Europie

Szacuje się, że nowy paryski ogród dachowy zostanie ukończony w 2022 roku i zajmie powierzchnię 14 tys. metrów kwadratowych, czyli równowartość dwóch boisk piłkarskich. Będzie to niewątpliwie największy uprawny ogród dachowy dach w Europie. 

Największy uprawny ogród dachowy powstanie na budynku pawilonu 6 Expo Porte de Versailles w Paryżu, czyli największego centrum wystawienniczego we Francji, zlokalizowanego w 15. dzielnicy. Projekt ten ma na celu promowanie modelu zrównoważonego rozwoju miejskiego i ma zaoferować alternatywę dla rolnictwa przemysłowego.

Na dachu centrum, na wysokości 15 metrów, będzie prowadzona ekologiczna uprawa ponad 30 różnych gatunków roślin. Uprawa ma być wolna od pestycydów i innych substancji chemicznych, dzięki czemu będzie sprzyjać różnorodności biologicznej w mieście. Według szacunków, wiosną i latem ogród będzie dostarczał każdego dnia tysiąc kg owoców i warzyw, które będą sprzedawane w okolicy i lokalnym firmom. Zadba o to 22 ogrodników, którzy będą pracowali na dachu pawilonu. Poza ogrodem, wydzielona zostanie również przestrzeń do organizacji imprez oraz restauracja. 

Za projekt tego zielonego giganta będą odpowiadały firmy Agripolis i Cultures en Ville, które liczą na „eksport” tego rozwiązania do innych francuskich metropolii.

Paryż słynie z „zielonych inicjatyw”. W stolicy Francji istnieje już ok. 30 uprawnych ogrodów dachowych. W 2015 roku francuski rząd przyjął ustawę o korzystaniu z terenów zielonych. Każdy obywatel Paryża może budować miejskie ogrody, „zazieleniać” ściany, fasady i chodniki w swoim najbliższym otoczeniu, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Chcesz założyć farmę na swoim dachu? Koniecznie skontaktuj się z naszym przedstawicielem!

Fot. AdobeStock/zdjęcie poglądowe