Najemcy magazynów zabiegają o certyfikaty ekologiczne

Ekologiczne rozwiązania to coraz silniejszy trend nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w branży nieruchomości logistycznych. Ponad 80 proc. najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach – wynika z badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Już 16 proc. magazyów w Polsce takie posiada. 

W ciągu ostatnich sześciu lat zasoby powierzchni magazynowej w Polsce podwoiły się, a już wkrótce przekroczą 20 mln m kw., co będzie stanowić ponad 50 proc. całkowitej podaży w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield. Co ciekawe, wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynowe, rośnie również świadomość ekologiczna najemców. Ponad 80 proc. najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, a 16 proc. magazynów w Polsce posiada certyfikat ekologiczny – wynika z najnowszego raportu „Industrial Goes Green” sporządzonego przez analityków Cushman & Wakefield.

– Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Obecnie temat rozwiązań proekologicznych pojawia się w przypadku każdego dużego projektu magazynowego realizowanego w formule „pre-let” i jest zwykle szczegółowo omawiany i opracowywany jeszcze na etapie negocjowania kontraktu – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Ekologiczność budynków, również magazynów, potwierdzają np. certyfikaty BREEAM lub LEED.

„Podobnie jak ma to miejsce w przypadku biurowców – certyfikacja ekologiczna budynków magazynowych i przemysłowych systematycznie staje się w Polsce rynkowym standardem. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej. To jeden z najistotniejszych trendów na rynku nieruchomości przemysłowych w ostatnim roku” – twierdzi Ryszard Gwóźdź, Senior Technical Manager w Cushman & Wakefield.

Dachy zielone i certyfikaty ekologiczne

BREEAM oraz LEED należą do najpopularniejszych certyfikatów zrównoważonego rozwoju, o które można się ubiegać dla nowych, jak i dla istniejących budynków. Certyfikacja ta bardzo często przekłada się na wymierne zmniejszenie się zużycia wody i energii oraz efektywniejsze wykorzystanie budynku, co również skutkuje pewnymi oszczędnościami.

Dachy zielone stanowią rozwiązanie pozwalające uzyskać wyższą punktację w certyfikacji ekologicznej, oczywiście przy uwzględnieniu szeregu innych czynników. Zazielenione dachy magazynów, mimo wielu oczywistych zalet w Polsce są jednak niespotykane. Inaczej jest jednak na zachodzie Europy, np. w Niemczech, gdzie centra logistyczne pokrywa się zielenią.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku dachów zielonych na budynkach ubiegających się o certyfikat BREEAM  lub LEED, niezbędny jest wybór odpowiedniego substratu.  W wytycznych certyfikacji ekologicznej budynków znajdujemy bowiem wymóg stosowania na dachach zielonych substratów beztorfowych. 

Normy dla BREEAM i LEED spełnia substrat polskiego producenta ZIDA, w którym torf zastąpiono kompostem. Ponadto do produkcji podłoża ZIDA używa tufu – kruszywa pochodzenia wuklanicznego charakteryzującego się minimalnym śladem węglowym, który na etapie realizacji dachów zielonych pozwolą na maksymalne ograniczenie wpływu na środowisko.

Czy inwestycje w ekologię się opłacą?

Nietrudno się domyślić, że większość najemców i deweloperów zadaje sobie dziś to samo pytanie: czy ekologia się opłaca? Analitycy Cushman & Wakefield przekonują, że w wielu przypadkach takie rozwiązania przynoszą realne korzyści, także finansowe:

„Inwestorzy poszukujący najlepszych obiektów logistycznych będą w przyszłości w coraz większym stopniu zwracać uwagę na jakość portfeli logistycznych, mierzoną między innymi właściwą charakterystyką energetyczną budynków i potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Stosowanie rozwiązań ekologicznych w budownictwie będzie zatem coraz częściej postrzegane jako element przyczyniający się do osiągania przewagi konkurencyjnej na kilku płaszczyznach funkcjonowania rynku, począwszy od większego zainteresowania najemców i wzrostu zaangażowania deweloperów, na preferencjach funduszy inwestycyjnych skończywszy” – mówi Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Cushman & Wakefield.

Fot. Pixabay/GRAPHICALBRAIN Pixabay License