Jakość i Technologia

Dobranie odpowiedniej technologii do zaplanowanego charakteru zazielenienia wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W przypadku dachów zielonych błędy popełnione zarówno na etapie projektowania, doboru materiałów, jak i wykonania, potrafią być bardzo kosztowne.

Właściwe dopasowanie systemu drenażowo-retencyjnego pozwala na skuteczne gospodarowanie wodami opadowymi na dachu. Natomiast wzrost roślin i sprawne funkcjonowanie drenażu są ściśle związane z użytym podłożem wegetacyjnym.

W ZIDA zapewniamy fachowe doradztwo i wsparcie merytoryczne na każdym etapie budowy od projektu po wykonanie i serwis. W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości substraty wulkaniczne oraz systemy drenażowe i retencyjne pozwalające zaprojektować i zbudować zarówno prosty i ekonomiczny, jak i nawet najbardziej zaawansowany technologicznie dach zielony.

Substraty wulkaniczne

Substraty pakujemy w bezpieczne, jednorazowe worki big bag. Oznakowane opakowanie gwarantuje, że dostarczony substrat pochodzi od ZIDA i spełnia najwyższe normy jakościowe. Każdy worek jest dodatkowo opatrzony plombą z oznaczeniem rodzaju substratu i numerem partii.

Do produkcji używamy wyłącznie ze sprawdzonych surowców dopuszczonych do stosowania w ogrodnictwie. Dostawy realizowane tylko przez zaufanych kontrahentów posiadających stosowne koncesje oraz stała kontrola laboratoryjna surowców i gotowych produktów zapewniają najwyższą jakość, niezmienność parametrów i ciągłość produkcji. Kluczowym składnikiem używanym w procesie produkcyjnym jest wulkaniczna skała o doskonałej retencji wodnej i pojemności powietrznej, która jednocześnie dostarcza roślinom podstawowe składniki odżywcze – tuf bazaltowy.

Właściwy rozkład frakcji użytych przy produkcji kruszyw zapewnia odpowiednie właściwości fizyczne podłoża i ogranicza jego osiadanie. Z troską dobieramy odpowiednie kruszywo do każdego rodzaju substratu. Wielkość fragmentów skał nie przekracza 16mm. W naszym substracie nie występują szkło, kamienie czy potłuczone cegły, jakie nigdy nie powinny się znaleźć na podwórku dostępnym dla dzieci.

W procesie wytwórczym nie wykorzystujemy ziemi mineralnej ani cegły rozbiórkowej. Dzięki temu mamy pewność, że na realizowanych przez naszych odbiorców inwestycjach nie występują zanieczyszczenia  takie jak nasiona i pędy chwastów, odpady budowlane, oraz te najgorsze: azbest i chemikalia pochodzące z gruzu budowlanego niewiadomego pochodzenia oraz ziemi rolniczej. W naszym substracie nie występują też resztki tynków i zapraw murarskich, które zawierają wapno palone i są szkodliwe dla korzeni roślin.

Czego używamy?
Poza wymienionym już tufem bazaltowym stosujemy przede wszystkim piaski płukane, kruszywo keramzytowe, oczyszczany kompost ogrodniczy i lignit. Wszystkie surowce są przygotowywane do produkcji substratu w zaawansowanych procesach technologicznych, w których uzyskują odpowiednią ziarnistość i sypkość. Każdy składnik jest regularnie badany w naszym laboratorium. Jakość, właściwy dobór i przygotowanie surowców są kluczowe dla uzyskania doskonałego produktu. Co robimy, jeśli któraś dostawa nie spełnia naszych surowych norm? Utylizujemy ją lub zwracamy dostawcy!

Lignit używany jako składnik substratu zapewnia doskonałe właściwości podłoża i uwalnia kwasy humusowe przyspieszające rozwój bryły korzeniowej. Podłoże z lignitem zwiększa odporność roślin na suszę.

Zapewniamy doskonałe i stałe parametry techniczne.
Ilość niebezpiecznych dla systemów drenażowych frakcji spławialnych w naszym substracie jest ponad trzykrotnie niższa od dopuszczalnej w międzynarodowych normach FLL przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów pojemności wodnej. Optymalna pojemność powietrzna zapewnia właściwe warunki dla rozwoju korzeni roślin. Jakość naszych substratów potwierdzają badania regularnie wykonywane dla nas przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Potwierdzamy ją też samodzielnie w naszym laboratorium, a także w uprawach eksperymentalnych, które prowadzimy nie tylko dla każdego rodzaju produkowanego przez nas podłoża, ale też dla nowych mieszanek, które przygotowujemy do wprowadzenia do oferty. W naszym Dziale Innowacji i Optymalizacji codziennie prowadzimy prace badawcze testując nowe składniki  i receptury oraz doskonaląc metody produkcji. Wszystko po to, aby zawsze proponować najwyższej jakości produkty, dzięki którym użytkownicy dachów zielonych będą mogli cieszyć się bujną, zdrową zielenią przez długie lata.

Substraty ZIDA nie tylko spełniają wymagania techniczne i formalno-prawne dla podłoży ogrodniczych stosowanych na dachach budynków i są zgodne z uznawanymi na całym świecie wytycznymi FLL. Nasze substraty przede wszystkim zapewniają doskonałe warunki do rozwoju roślin. Na naszych podłożach zieleń po prostu rośnie!

Dbamy o każdy detal.
Bezpieczeństwo i estetyka terenów zieleni jest dla nas priorytetem. Właśnie dlatego nasze substraty należąc do najlepszych na świecie konkurują z produktami niemieckimi czy holenderskimi. W Polsce oferujemy zupełnie nową jakość!

Na nasz substrat udzielamy 5-letniej gwarancji*!

 

*Gwarancja dotyczy zachowania przez substrat kluczowych właściwości fizycznych (przepuszczalność i pojemność wodna) określonych w Karcie Technicznej produktu w okresie 5 lat od daty sprzedaży.

 

Systemy drenażowe

ZidaDren 20 – mata drenażowo-retencyjna z utwardzonego polietylenu (HDPE) z recyklingu

Opracowane przez nas rozwiązania systemowe dla poszczególnych rodzajów zazielenienia zapewniają optymalne warunki do rozwoju roślinności na dachu. Systemowe dachy zielone to kilkanaście rozwiązań technicznych przygotowanych z myślą o najbardziej popularnych rodzajach upraw dachowych. Pozwalają one osobom nie posiadającym szczegółowej wiedzy technicznej zaprojektować i prawidłowo wykonać podstawowe rodzaje zazielenienia takie jak: rozchodniki, kwietną łąka, trawnik, byliny i krzewy, a nawet drzewa. Rozwiązania systemowe obejmują również piesze i samochodowe ciągi komunikacyjne. Dostarczamy również rozwiązania do budowy dachów retencyjnych, a nawet bezodpływowych. 

ZidaBoard 20 – panel drenażowo-retencyjny wyprodukowany w 100% z surowców wtórnych: 150 butelek PET i 2 zużytych wykładzin samochodowych

Wszystkie materiały używane w systemach drenażowych posiadają odpowiednie badania i dopuszczenia do stosowania w procesie budowanym i zapewniają długoletnią, bezproblemową eksploatację. 

Jakość to nie wszystko! Dbając o naszą Planetę, wszędzie gdzie to możliwe bez utraty jakości, wykorzystujemy surowce wtórne i materiały niskoemisyjne.