Zielone osiedla – najpopularniejsze ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym

Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Stosowanie eko-rozwiązań nie tylko podnosi prestiż inwestycji, ale przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców „zielonych” budynków. Do najpopularniejszych z nich należą dachy i ściany zielone, panele słoneczne, instalacje do małej retencji, stacje ładowania pojazdów i domki dla owadów.

Budownictwo mieszkaniowe nareszcie wkroczyło w erę zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne rozwiązania nie są już tylko domeną prestiżowych inwestycji – stają się standardem. Proekologiczne praktyki nie stanowią chwilowego trendu, lecz nowe podejście do budownictwa mieszkaniowego (i nie tylko). W projektach nowych zielonych osiedli coraz częściej pojawiają się elementy ekologiczne, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, w tym na bioróżnorodność. Co nie mniej istotne – przynoszą również realne korzyści mieszkańcom. Oto siedem najpopularniejszych wartościowych rozwiązań ekologicznych na przykładzie warszawskich inwestycji. 

Rośliny na ścianach i dachach

Zielona ściana we Wrocławiu, fot. ZIDA
Zielona ściana we Wrocławiu, fot. ZIDA

Dachy i ściany zielone, które na zachodzie Europy są niemal standardem, w Polsce z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Po nich najszybciej poznacie zielone osiedla. Zazielenianie dachów i fasad, pozwala nie tylko uzyskać atrakcyjny wygląd budynków. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na jakość powietrza, a także obniża temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dzięki temu poprawia jakość życia mieszkańców. Pnące się po ścianach rośliny pojawią się na warszawskich osiedlach Villa de Charme i Lumea na Bemowie, a ekstensywna zieleń pokrywa dachy budynków Foret na Białołęce.

Domki dla owadów i ptaków

Populacja pszczół i innych pożytecznych owadów z roku na rok maleje. Bez nich z kolei nie może się rozwijać bujna roślinność. Dlatego coraz częściej w miastach montuje się specjalne domki dla owadów i ptaków. Takie rozwiązanie przewiduje się również w projektach nowych ekologicznych osiedli, np. na warszawskim Osiedlu Lumea, gdzie poza domkami dla owadów zaplanowano także karmniki i poidełka dla ptaków.

Domek dla owadów, Podium Park Kraków, fot. ZIDA
Domek dla owadów, Podium Park Kraków, fot. ZIDA

Nowe drzewa

Kolejną popularną proekologiczną praktyką jest sadzenie drzew i mniejszych roślin wokół budynków mieszkalnych. Podnoszą one walory krajobrazowe, osłaniają przed słońcem, sprzyjają rozwojowi pożytecznych gatunków zwierząt i owadów oraz oczyszczają powietrze. Co istotne, do podlewania osiedlowej zieleni coraz częściej wykorzystuje się wodę deszczową (ekologicznie i oszczędnie). Niektóre projekty przewidują również systemy odzyskiwania wody (np. warszawskie osiedle Essentiel Talarowa).

Drzewo na dachu zielonym, fot. ZIDA
Drzewo na dachu zielonym, fot. ZIDA

Panele fotowoltaiczne

Korzyści ze stosowania paneli solarnych są powszechnie znane, a braża fotowoltaiczna przeżywa obecnie boom. Warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne, dzięki obniżonej temperaturze otoczenia, mają wyższą sprawność, kiedy są zamontowane na dachu zielonym. Coraz częściej rozwiązanie to stosowane jest w budynkach mieszkalnych np. jako zasilenie oświetlenia części wspólnych. Na nowych osiedlach pojawiają się tzw. ławki solarne (Villa de Charme na Bemowie), przy których mieszkańcy mogą naładować np. telefon.

Stacje ładowania aut elektrycznych

Popularnosć samochodów elektrycznych wciąż rośnie, choć infrastruktura ładowania tych pojazdów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Punktów ładowania jednak stale przybywa, nie tylko przy stacjach benzynowych, ale również na osiedlach, np. na Essentiel Talarowa czy Grochowska 230.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED stanowi już niemal standard w nowoczesnych budynkach. Pozwala ono nie tylko na mniejsze zużycie prądu. Diody LED świecą dłużej niż tradycyjne żarówki, więc wymagają znacznie rzadszego wymieniania. To korzyść zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni mieszkańców.

To już nie trend, ale standard

Zielone osiedla stają się powoli standardem w budownictwie. Wyzwaniem pozostaje nadal emisyjność samych materiałów budowlanych. ZIDA nie ustaje w pracy nad opracowywaniem i wprowadzaniem do produkcji przyjaznych dla środowiska materiałów o niskim śladzie węglowym. Od początku swojej działalności firma oferuje niskoemisyjne substraty wulkaniczne do dachów zielonych. Wykluczone zostały wszelkie składniki substratów, które posiadają wysoki ślad węglowy jak cegła czy keramzyt oraz torf, którego wydobycie prowadzi do degradacji środowiska. Jako uzupełnienie oferty firma wprowadziła kompletne rozwiązania systemowe produkowane z surowców wtórnych. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy było opracowanie dodatków do cementu i betonu w postaci popiołów wulkanicznych. Pozwalają one na znaczne obniżenie śladu węglowego tych kluczowych dla budownictwa materiałów przy jednoczesnym utrzymaniu najlepszych ich parametrów technicznych.
Dzięki naszej pracy zielone osiedla stanowią coraz mniejsze wyzwanie dla inwestorów i wykonawców.

Fot. PXhere CC0