Architekci z paryskiej pracowni rescubika tworzą niezwykły projekt nowojorskiego budynku. Mandragora, czyli architektoniczny filtr powietrza dla Nowego Jorku

Pracownia architektoniczna rescubika  stworzyła niesamowity projekt budynku o wysokości 737 metrów, który ma oczyszczać powietrze w swoim otoczeniu. Kontury pionowej części budowli zainspirowane zostały kształtem mandragory, rośliny przypominającej kształcem sylwetkę człowieka. Nawiązanie to ma inspirować do ludzkiej symbiozy z naturą i potrzeby jej chronienia dla przetrwania.

Projekt  futurystycznego wieżowca o nazwie „mandragora” (ang. mandragore), który ma stanąć na wyspie Roosevelta w Nowym Jorku, jest odpowiedzią na „miasto jutra”, czyli miasta, które do 2050 r. chce osiągnąć neutralność węglową. Pracownia rescubika stworzyła nie tylko budynek neutralny pod względem emisji, ale swego rodzaju architektoniczny filtr powietrza, który pochłania więcej CO2 niż emituje.

Zaprojektowany na 160 kondygnacjach, koncepcja wieżowca mieszkalnego mandragore obejmuje 36 turbin wiatrowych, 1600 drzew, 24 500 m2 ścian roślinnych i 7000 m2 fasad fotowoltaicznych.

Ponadto rescubika zaproponowała użycie drewnianych materiałów i różnych środków do dekarbonizacji powietrza. Obejmuje to wykorzystanie energii pasywnych, takich jak pompy ciepła, które ogrzeją wnętrze budynku zimą i pomogą chłodzić latem.

Dodatkowo projekt opiera się również na filozofii zwanej „trzeźwością energetyczną”, która promuje zmiany stylu życia i przemiany społeczne w celu osiągnięcia neutralności węglowej. Mając to na uwadze, każde mieszkanie będzie miało pomieszczenie biurowe, w którym ludzie będą mogli pracować z domu, co pozwoli na zmniejszenie ruchu na drogach.

Jeśli ziści się sen architektów Rescubiki i wieżowiec stanie na wyspie Roosevelta w Nowym Jorku, będzie najwyższym budynkiem świata.

Fot. Rescubika