Największa zielona fasada w Europie powstała w Niemczech. Biurowiec w Düsseldorfie porasta 30 tys. roślin

W centrum niemieckiego Düsseldorfu stanął biurowiec, na którym rośnie żywopłot o imponującej długości 8 km. Zdaniem architektów z Ingenhoven Architects, którzy zaprojetowali budynek i zieleń, kaskadowa zielona fasada biurowca Kö-Bogen II przynosi takie same korzyści ekologiczne, jak 80 w pełni dojrzałych drzew liściastych.

W samym sercu Düsseldorfu pośród innych cenionych architektonicznie budowli powstał biurowiec Kö-Bogen II zaprojektowany przez pracownię Ingenhoven Architects, który niewątpliwie stanowi jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych obiektów niemieckiego miasta. Budynek mieści się bowiem w sąsiedztwie perełek architektury: pochodzącej z lat 50-tych wieży Dreischeibenhaus i pochodzącego z lat 60-tych teatru Schauspielhaus. Jak twierdzą architekci z Ingenhoven Architects projektu budynku stanowi swego rodzaju dialog między architekturą a znajdującym się obok parkiem. To co jednak wyróżnia ten sześciopiętrowy budynek o trójkątnej podstawie i powierzchni sięgającej ponad 41 tys. mkw, to otulająca go zieleń. Jego dach oraz spadziste, kaskadowe fasady porasta łącznie 30 tys. roślin tworzących żywopłot grabowy o długości 8 km. Wybór roślin nie był rzecz jasna przypadkowy:
„Wybrane przez nas rośliny zachowują liście w zimie” – tłumaczą przedstawiciele pracowni. 

„Kwitną one w kierunku północnym i zachodnim, wytrzymują duże prędkości wiatru, jest mało prawdopodobne, aby zostały zarażone robactwem i wymagają tylko dwóch do trzech przycinań rocznie” – dodają.

Tym samym biurowiec przebił słynny mediolański wieżowiec Bosco Verticale, który porasta 900 drzewek, 5 tys. krzewów i 11 tys. mniejszych roślin. To jednak nie wszystko, według badań architektów dzięki swojej zielonej fasadzie Kö-Bogen II przynosi takie same korzyści ekologiczne, jak las lub park, w którym rośnie 80 w pełni dojrzałych drzew liściastych. Zieleń na budynku ma pełnić rolę naturalnej klimatyzacji, dostarczać czystego i wilgotnego powietrza, zmniejszać efekt cieplarniany powstający w miastach.

Fot. Ingenhoven Architects