„Zielone” magazyny. Ekologiczne rozwiązania coraz popularniejsze w branży logistycznej

Magazyny neutralne emisyjnie, produkujące energię czy parki przemysłowe, w których pracownicy wypoczywają zielonych strefach relaksu, to nie wizja odległej przyszłości, a rzeczywistość. Od lat głównym priorytetem dla Prologis jest dostarczanie wiodących w branży, energooszczędnych budynków logistycznych, które zmniejszają koszty eksploatacyjne ponoszone przez naszych klientów, a jednocześnie przynoszą społecznościom korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

Prologis, globalny lider nieruchomości logistycznych od lat tworzy swoje parki z niebywałą dbałością o ochronę zasobów naturalnych, zachowanie bioróżnorodności oraz o komfort pracujących w nich osób. Firma udowodniła, że zrównoważone budownictwo opiera się na połączeniu rozwiązań z zakresu ochrony środowiska, efektywności operacyjnej i odpowiedzialności społecznej.

— Kierujemy się zasadą, że oddajemy naturze tyle, ile od niej czerpiemy. Klienci zwracają się do nas, ponieważ ufają naszej ekspertyzie i wiedzą, że z zaangażowaniem zapewnimy im wsparcie. Gdy L’Oreal zależało na osiągnięciu neutralności emisyjnej operacji logistycznych, dostarczyliśmy mu w Niemczech budynek wyposażony w instalację solarną o mocy 2 MW, a dodatkowo zapewniliśmy certyfikowaną energię od lokalnych operatorów ze źródeł wiatrowych i wodnych” — podaje przykład Paweł Sapek, Senior Vice President, Regional Head Prologis na kraje CEE, cytowany przez „Puls Biznesu”.

Prologis stał się niejako pionierem ekologicznych rozwiązań w obiektach logistycznych. Przykładowo na dachu magazynu L’Oreal w niemieckim Muggensturm stworzył dodatkowo… siedlisko ochronne skowronka, o niebagatelnej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych. 

„Dążenie do minimalizowania śladu ekologicznego, które będzie łączyło się z oszczędnościami eksploatacyjnymi to ważny trend, który jako deweloper rozwijamy i upowszechniamy. Jednym z przykładów przełomowych inwestycji w tym zakresie jest nasz budynek szyty na miarę dla L’Oreal w Muggensturm w Niemczech. To obiekt całkowicie neutralny emisyjnie, wyposażony w instalację fotowoltaiczną, zielony dach i system odzyskiwania wody. Energia dostarczana do obiektu pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł: słońca, wiatru i z elektrowni wodnej” – skomentował Sapek w wywiadzie dla portalu logistyka.net.pl.

Według Sapka zastosowanie rozwiązań z zakresu równoważonego budownictwa i wykorzystania OZE, przekłada się obecnie na realne oszczędności dla najemców – i jest to wyraźnie widoczne w niższych kosztach eksploatacyjnych. 

Co istotne, najemcy przykładają coraz większą wagę do prowadzenia biznesu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Kwestia odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi przy zminimalizowanych kosztach operacyjnych będzie zatem z roku na rok przybierać na znaczeniu.

Obecnie 456 Tyle magazynów z portfolio Prologis posiada certyfikaty zrównoważonego budownictwa.

Fot. Perking & Will/siedziba Prologis w San Francisco