Substraty do dachów zielonych

Aktualnie oferujemy substraty dachowe w pięciu odmianach standardowych:

 

Ekstensywny (SE)

Substrat z niewielkim udziałem części organicznej przeznaczony do upraw ekstensywnych. Stwarza doskonałe warunki dla rozwoju rozchodników typu sedum i innych roślin lubiących na przepuszczalne, ubogie gleby. Śladowa ilość części spławialnych zabezpiecza warstwę filtracyjną przed zapchaniem, a ograniczenie organiki zapobiega rozwojowi chwastów. Zalecana warstwa 5-15cm.

Karta Techniczna ekstensywny (SE)

 

Intensywny (SI)

Żyzny substrat pod uprawy intensywne. Doskonały pod trawniki z rolki, byliny, krzewy i drzewa. Najczęściej stosowany na terenach zieleni użytkowej na patiach budynków nad garażami podziemnymi. Zapewnia doskonałą retencję wód opadowych. Dzięki optymalnej przepuszczalności nie dopuszcza do powstawania zastoisk wodnych. Wysoka zawartość torfu wydobywanego z dna jeziora i czystego kompostu dostarcza składniki odżywcze dla prawidłowego rozwoju roślin, a stabilny szkielet zapewnia właściwe napowietrzenie korzeni i stabilność podłoża. Zalecana warstwa 15-40cm.

Karta Techniczna intensywny (SI)

 

Trawnikowy (ST)

Specjalistyczny substrat o drobnym uziarnieniu (do 5mm) z przeznaczeniem pod trawniki z siewu. Polecany zarówno jako wierzchnia warstwa w układach wielowarstwowych dachu zielonego, jak i na grunt rodzimy, aby trawa na nim rosnąca wyglądała równie atrakcyjnie jak ta na dachu zielonym. Zalecana warstwa 5-10cm. Wysoka zawartość wydobywanego z dna jeziora torfu niskiego dostarcza składniki odżywcze, a drobno kruszona porowata skała wulkaniczna zwiększa chłonność i stanowi doskonały magazyn wody, dzięki czemu trawniki nie wymagają tak częstego podlewania, jak na podłożach na bazie piasku. Drobne uziarnienie pozwala na bezpieczne koszenie trawnika bez obawy o unoszenie się większych części kruszywa występujących w standardowych substratach.

Karta Techniczna trawnikowy (ST)

 

Mineralny (SM)

Specjalistyczny substrat bez części organicznej do zastosowań jako samodzielne podłoże w uprawach ekstensywnych przy najwyższych  wymaganiach odporności ogniowej lub jako warstwa podkładowa pod substratem intensywnym, jeśli miąższość podłoża przekracza 35cm. Duży udział porowatego tufu wulkanicznego zapewnia wysoką pojemność wodną i doskonałą retencję. Brak części organicznej zabezpiecza podłoże przed wystąpieniem procesów gnilnych w głębszych warstwach.

Karta Techniczna mineralny (SM)

 

Ekstensywny lekki (SL)

Specjalistyczny substrat o obniżonej wadze z przeznaczeniem pod uprawy ekstensywne na stopach o ograniczonej nośności. Wysokie parametry przepuszczalności powodują szybkie odprowadzenie wód opadowych z powierzchni dachu zabezpieczając go przez przeciążeniem nawet podczas największych ulew. Zalecana warstwa 5-15cm.

 

Na zlecenie opracowujemy indywidualne mieszanki dostosowane do planowanych zastosowań. Możemy regulować m.in. poziom PH, wagę, ilość składników odżywczych i szybkość ich uwalniania.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją stosowania substratów.

instrukcja stosowania Substratu wulkanicznego v 1.1