Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEAM i pierwszy dach bagienny w kraju

Szkoła w podwarszawskich Markach stanowiąca część Mareckiego Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnego to pierwszy, tak zaawansowany ekologicznie obiekt edukacyjny w Polsce. Pokryty jest dachem bagiennym i zdobył certyfikat BREEAM.

Kompleks w Markach, dzięki zastosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii, jest „zero-energetyczny”, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Będzie to możliwe dzięki systemowi odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu (agregaty kogeneracyje). Ponadto budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie i jwyposażony też w urządzenia oszczędzające wodę. Niewątpliwie jego charakterystycznym elementem budynku jest dach składający się z dwóch obszarów tj. dach zwykły w obszarze posadowienia central wentylacyjnych oraz dach zielony typu bagiennego. Cała inwestycja kosztowała ok. 110 mln zł, a jej realizacją zajął się Budimex SA.

Pierwszy dach bagienny w kraju

Na budynku MCER powstał pierwszyw Polsce dach bagienny. Ma on za zadanie przede wszystkim retencjonowanie części wody opadowej i zmniejszanie niekorzystnego efektu wyspy ciepła. Bagna dna dachu (zajmują ok. 60 proc. jego powierzchni) mają zatem gromadzić wodę opadową, odciążając kanalizację i stanowią naturalną izolację.

„Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne” – wyjaśnia na łamach portalu rynekinfrastruktury.pl Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich – spółki, która w imieniu miasta odpowiadała za realizację inwestycji, a teraz będzie także zarządzała obiektem.

„W uproszczeniu można powiedzieć, że stawy, które znajdują się w pobliżu obiektów zostały przerzucone na dach i obsadzone szuwarową roślinnością” – tłumaczy Michał Wyskok, kierownik projektu z Budimex SA. 

Na etapie projektowania dachu bagiennego przebadano nawet wody opadowe w okolicy, tak by odpowiednio dopasować nasadzaną roślinność.

Fot. Budimex