„Ekologia w budownictwie to konieczność, a nie zwykła fanaberia”

„Budować cokolwiek bez drzew, to jak kazać żyć ludziom bez płuc” – przekonuje dr Wojciech Słomka, ekspert ds. zieleni inwestycyjnej i ochrony środowiska, „Eco Avenger” i współautor ekologicznego przewodnika dla deweloperów w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. 

Według Wojciecha Słomki, ekologiczne rozwiązania stają się standardem w budownictwie, a nienadążanie za zielonym trendem może doprowadzić deweloperów do wycofania z rynku. 

„Rozwiązania ekologiczne stają się więc już koniecznością, a nie fanaberią” – podkreśla ekspert.

Jego zdaniem wprowadzenie rozwiązań ekologicznych, jak np. dachy zielone,  podnosi cenę mkw. mieszkania o 5-15 proc. przy zastosowaniu obecnej, niezmienionej technologii budownictwa.

Dachy zielone, podobnie jak zielone ściany, pozwalają na obniżenie temperatury wewnątrz latem i lepszą izolację budynku zimą. Ponadto rośliny, jak podkreśla Słomka, to naturalne filtry powietrza. Zatrzymują nawet 60 proc. toksycznych zanieczyszczeń. Działają też antydepresyjnie.

Zielone i retencyjne dachy, zwisające ze ścian winobluszcze i pnącza, suche i mokre ogrody deszczowe, pachnące i ciągnące się wzdłuż ulic i chodników rabaty – brzmi bajecznie.(…) To nie tylko bajka, ale i niezbędne narzędzie łagodzenia przedłużających się fal upałów i skutków powodzi miejskich – zapewniają twórcy przewodnika „Od dewelopera do ekobohatera, czyli jak uratować świat i nie zbankrutować”, który stanowi swoisty zbiór dobrych praktyk deweloperskich.

Eco Avengersi zwracają również uwagę, że zatrzymanie wody opadowej na obszarze inwestycji zrównoważy ujemny bilans wodny w zlewni miejskiej, a to oznacza, że ogromne leje depresji pod miastami powiększać się będą wolniej. „Najefektywniejsze będą kompleksowe rozwiązania, czyli zintegrowane systemy zarządzania wodą opadową, od retencji deszczu na poziomie dachów budynków i dachów garaży, po retencję w gruncie i zbiorniki wodne, także podziemne” – czytamy w przewodniku. 

Rozwiązania te pozwolą na zatrzymanie nawet 90 proc. wody opadowej i wyraźnie ograniczą koszty związane z utrzymywaniem zieleni osiedlowej –  wyliczają kolejne zalety dachów zielonych Eco Avengersi.

Fot. Flickr/USEPA Environmental-Protection-Agency