Największy dach zielony w Bawarii powstał na centrum logistycznym. Realizacja i projekt zieleni robią wrażenie

Największy dach zielony w Bawarii i drugi największy w Niemczech powstał na centrum logistycznym w Obernburgu (Industriezentrum Obernburg). Ma ponad 70 tys. mkw i stanowi odzwierciedlenie lokalnej przyrody.

Budowa nowego centrum logistycznego Industriezentrum Obernburg (ICO) o powierzchni 71 tys. mkw m2 zajęła nieco ponad rok. Obiekt podzielony jest na siedem hal, każda o powierzchni około 10 tys. m2 oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.

Najważniejszym punktem całego projektu budowlanego jest jednak dach zielonynajwiększy w Bawarii i drugi największy w kraju. Wywołał spore zamieszanie zarówno wśród specjalistów budowlanych, jak i ekspertów logistyki. Oprócz studentów i fachowców z Instytutu Budownictwa Pasywnego Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt dach przybywają zobaczyć zarówno politycy jak i przedsiębiorcy z różnych sektorów.

Wszystko za sprawą zrównoważonego podejścia do projektu dachu zielonego, który miał na celu mapowanie naturalnej różnorodności biologicznej roślin i rodzajów gleby znajdujących się pod obiektem. Projektanci odtworzyli wiernie powierzchnię biologicznie czynną, na której   powstało centrum logistyczne. Oprócz pokrycia dachu odpowiednim podłożem (substratem) o grubości około 10 cm na dachu obiektu znajdują się również obszary piaszczyste, kamieniste a nawet podmokłe. Umieszczono na nim również warstwowe stosy martwego drewna, które oferuje doskonałe warunki do osiedlania się wszelkiego rodzaju owadów. Po koniecznej początkowo pielęgnacji zieleni na dachu będzie rozwijała się fauna i flora możliwie jak najbardziej podobna do tej, która „ustąpiła miejsca” budynkowi. 

Realizacją dachu zajęła się firma Gründach Westerwald GmbH, której doradzał dr Stephan Brenneisen z Instytutu Środowiska i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu w Zurychu, gdzie kieruje Grupą Badawczą Ekologii Miejskiej.

Na co warto zwrócić uwagę, dodatkowe koszty budowy, spowodowane głównie konstrukcją wsporczą dachu o masie około 8 tys. ton, zostaną zrekompensowane – żywotność poszycia dachu jest co najmniej o 30 proc. wyższa.
Ponadto dach zielony lepiej izoluje przed ciepłem i zimnem. W okresie letnim w halach pod dachem zielonym, temperatury są niższe o 4 stopnie Celsjusza w stosunku do standardowego zadaszenia. Ponadto dach zielony pozwala na retencję ok. 60 proc. wody z opadów.